Książka miesiąca: Michał Olszewski "Najlepsze buty świata"

Książka miesiąca: Michał Olszewski "Najlepsze buty świata"

JAZZ BAR
28 marca 2015 (sobota), godz. 19:00

Wstęp wolny

"Najlepsze buty świata"  to zbiór reportaży Michała Olszewskiego, składają się z tekstów opublikowanych w latach 2003-2014  w "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym".
Autor ucieka  od tymczasowości, a jego bohaterowie nawet po latach opowiadają nam istotne prawdy o naszej współczesności. Olszewski nie szuka sensacji. Interesuje go raczej czasami przemilczany, czasami ukrywany, kryzys, do którego dochodzi w jakiejś społeczności. Próbuje opowiedzieć rzeczywistość ludzi skazanych na izolację i stereotypowe postrzeganie w taki sposób, by ukazać wpisaną w ich losy uniwersalność. Nie ocenia. Opuszczenie okazuje się ważnym problemem także w tych reportażach, które dotyczą osób wykluczonych ze społeczeństwa, czy to z powodu nałogu, czy to popełnionego przestępstwa, czy to nieumiejętności odcięcia się od swojego oprawcy. Przywracanie ludzi złamanych do życia, "reanimowanie" ideowe i aktywizowanie stają i wyzwaniem, i ryzykiem.( B. Darska)
Przygląda się swoim bohaterom z bardzo bliska. Często po prostu z nimi milczy. Kiedy trudno im zebrać słowa, razem czekają na ten moment, w którym w końcu zaczynają opowiadać. Nie pogania, patrzy wtedy dookoła: na ceratę na stole, obrazy na ścianie, odklejoną tapetę. Nie spieszy się. ( A.Grabowska)
Michał Olszewski dziennikarz, pisarz, publicysta. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był dziennikarzem krakowskiego wydania Gazety Wyborczej. Od stycznia 2007 kierownik działu reportażu Tygodnika Powszechnego[1]. Jest autorem wielu reportaży (za reportaż "Przez dotyk" otrzymał nagrodę w konkursie reporterów "Oczy otwarte"). Publikował również opowiadania, szkice i recenzje w czasopismach literackich. Jego debiutem prozatorskim był zbiór opowiadań Do Amsterdamu (2003), który otrzymał pierwszą nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza" organizowanego przez wydawnictwo Znak.

 

 

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

Atrakcje w sercu Uzdrowiska

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem