Książka miesiąca: Katarzyna Wiwer i Rafał Monita "Pieniny na starej pocztówce"

Książka miesiąca: Katarzyna Wiwer i Rafał Monita "Pieniny na starej pocztówce"

JAZZ BAR
21 listopada (sobota), godz. 19:00

Wstęp wolny

Historyczne smaczki. Czy przeszłość mija?

Katarzyna Wiwer i Rafał Monita są założycielami Wydawnictwa Astraia, które w ostatnich latach stało się miejscem, gdzie pomysły na książki związane z tematyką pienińską i podtatrzańską realizowane są z wielką pasją i wynikają z zamiłowania tego regionu. W wydawanych przez siebie książkach oficyna Astraia wyraża swój krąg zainteresowań i fascynacji, obejmujący wydawnictwa muzyczne oraz związane z regionem Tatr i Podhala. Trzecim działem wydawnictwa jest literatura związana z duchowością. Wysmakowana szata graficzna, dbałość o edytorski detal to wyróżniki wydawnictwa dostrzeżone przez czytelników i recenzentów. Katarzyna i Rafał są także pomysłodawcami i organizatorami istniejącego od roku 2008 Letniego Festiwalu „Muzyka nad Zdrojami” w Szczawnicy, którego celem jest ożywienie kulturalne tego pienińskiego kurortu. Od roku 2012 prowadzą autorski festiwal muzyki dawnej w znakomitych wykonaniach „Barok na Spiszu” promujący zabytki Spisza i ich kontekst muzyczny w epoce baroku. Oboje są fundatorami Fundacji Kulturalny Szlak, której celem statutowym jest m.in. promocja idei mających na celu rozwój regionalny Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem terenu Podhala i Pienin oraz promocja kultury i sztuki związanej z rejonem Podhala i Pienin.
"Pieniny na starej pocztówce. Dawne widoki Pienin, Czorsztyna, Niedzicy, przełomu Dunajca, Czerwonego Klasztoru, Trzech Koron, Góry Zamkowej, Szczawnicy, Homoli, Krościenka wraz z dawnym opisem przyrodniczym i kulturowym".

Każdy Polak zna nazwę tych gór, potrafi wskazać przynajmniej jeden, najbardziej znany szczyt, Trzy Korony. Wycieczka spływem Dunajca należy do żelaznego programu wszystkich wypoczywających w tej okolicy. To jedno z mniejszych pasm górskich w Polsce jest zaliczane do jednego z najpiękniejszych. Wzniesienia Pienińskiego Pasa Skałkowego właśnie nad Dunajcem przybierają te fantastyczne formy, a meandry górskiej rzeki dodają uroku, niekiedy zadumy, a czasami nawet przysparzają trwogi tym, którzy płyną łódkami na Dunajcu. Flisacy barwnie opowiadają o historii i o legendach: o skarbach indiańskich w zamku w Niedzicy, o Królu i jego córce Sokolicy, o Mnichach i Zakonnicy uwięzionych w skałach, o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru, o Zamku Pienińskim, a także o prawdziwym życiu w Pieninach dzisiaj.

Kiedyś spływ Dunajcem zaczynał się pod Zamkiem w Czorsztynie, kończył w Krościenku. Po paru godzinach tej cudnej wycieczki każdy jej uczestnik miał głowę wypełnioną wszystkimi pięknościami tej ziemi. Dzisiaj nadarza się okazja, by przebyć tę samą trasę z podobnymi widokami, jak to widzieli nasi ojcowie, dziadkowie. Także niektórzy z nas pamiętają jeszcze tę przystań pod czorsztyńskim zamkiem. Dzisiaj w tej części Pienin wiele się zmieniło. Ale przygoda wciąż pozostaje ta sama. Niniejsza książka niechże stanie się pamiątką dla wszystkich, którzy kochają ten kawałek polskiej ziemi, dla amatorów górskich wycieczek, fascynatów historii i tych, których urzekł Dunajec wijący się pośród Pienin.

Album ten - pierwszy, który ukazuje dawne piękno Pienin na starej pocztówce - zawiera ponad 170 pocztówek z XIX i XX wieku autorstwa m.in. wybitnego fotografa Awita Szuberta (1837—1919), który jako jeden z pierwszych "zdejmował" widoki Tatr, Wieliczki i Pienin. Zamieściliśmy także pocztówki z przedstawieniami Pienin autorstwa Mariana Trzebińskiego (1871—1942), by pokazać także tę mniej znaną ikonografię Pienin. Całość podzielona jest na dziesięć rozdziałów opisujących jeden fragment Ziemi Pienińskiej, z odpowiadającymi mu tekstami i ilustracjami. Wybrane teksty, pochodzące mniej więcej z czasów, kiedy zostały wykonane fotografie, stanowią znakomite dopełnienie zamieszczonych na tych kartach widoków.

 

 

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

Atrakcje w sercu Uzdrowiska

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem