Spotkanie z Pienińskim Gawędziarzem – Andrzej Dziedzina Wiwer

Spotkanie z Pienińskim Gawędziarzem – Andrzej Dziedzina Wiwer

JAZZ BAR
23 sierpnia (wtorek), godz. 19:00

Wstęp wolny

Będzie o zwyczajach góralskich, przesądach, o tym  jak wygląda prawdziwy pieniński góral i co znaczy „bidula chudobno” wieczór pełen anegdot i ciekawostek pienińskich

Andrzej Dziedzina Wiwer - poeta, przewodnik, gawędziarz, regionalista, etnograf urodził się w 1945 roku w Szczawnicy. Jest członkiem i instruktorem zespołów regionalnych, m.in. Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego. Gwara jest dla niego znakiem tożsamości. Ratuje gwarowe określenia, które odchodzą już w niepamięć. Rzadko można już usłyszeć czystą gwarę góralską, ale w poezji Andrzeja Dziedziny Wiwra znalazła ona cenne schronienie. Poezja jego wyrasta z serca, z wyobraźni, doświadczeń i zachwytu, a równocześnie z góralskiej śpiewki.
Na jego dorobek składają się liczne artykuły w miesięczniku „Z doliny Grajcarka” oraz utwory poetyckie publikowane w prasie, antologiach i pracach zbiorowych oraz publikacjach książkowych: Droga Krzyzowo (1997), Cyś Ty (2006) oraz Wypominki (2009), które są zbiorami poezji w gwarze szczawnickiej. Za swą działalność w upowszechnianiu  kultury ludowej został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórczość poetycka Andrzeja Dziedziny Wiwra wnosi wspaniały wkład w rozwój góralskiej poezji gwarowej, a w szczególności tak mało znanej poezji pienińskiej.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Pienińskie dziedzictwo”
Organizator: Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

Atrakcje w sercu Uzdrowiska

Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem