Szczawnica, poza kulturalną rozrywką i pełnym relaksu klimatem, jest również doskonałą propozycją dla ludzi poszukujących aktywnego wypoczynku. To idealne miejsce do uprawiania wszelakich sportów, a szczególnie do pieszych wędrówek i spacerów górskimi szlakami czy konnych oraz rowerowych przejażdżek.

Obowiązkową atrakcją jest słynny spływ Przełomem Dunajca na tradycyjnej drewnianej tratwie w towarzystwie Flisaków, a także kajaki, spływy pontonami czy przejażdżki dorożką po pełnym regionalnych akcentów mieście i okolicy.

Natomiast zimą Szczawnica to wymarzone miejsce dla wielbicieli białego sportu – trasy narciarskie, snowboardowe, kuligi, skutery śnieżne i wiele innych.

Życzymy udanego pobytu!

Uzdrowisko

Pijalnia Wód w Szczawnicy znajduje się na Placu Dietla w stylowym „Domu nad Zdrojami", wybudowanym przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku. W 2002 roku budynek został zniszczony przez pożar, a Pijalnia została przeniesiona w inne miejsce. Odbudowy „Domu nad Zdrojami" w jego historycznej lokalizacji podjęła się rodzina Mańkowskich.

więcej »

Kultura

Na piętrze Pijalni Wód mieści się Galeria Pijalni Wód Mineralnych, w której organizowane są wystawy zarówno lokalnych i regionalnych, jak i krajowych oraz zagranicznych artystów.

więcej »

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya zlokalizowane jest w Szlachtowej nieopodal Szczawnicy. W skład zbiorów muzeum wchodzą eksponaty związane z historią Szczawnicy, życiem górali pienińskich oraz zbiory etnograficzne oraz eksponaty związane z życiem założyciela Uzdrowiska Szczawnica Józefa Szalaya.

więcej »

Muzeum Uzdrowiskowe przedstawia 200-letnią historię pienińskiego kurortu. Stałe ekspozycje prezentują cenne zbiory kuracyjne związane z XIX-wiecznymi zabiegami leczniczymi, eksponaty związane z podróżowaniem pierwszych kuracjuszy do uzdrowiska oraz historię rodu Stadnickich - przedwojennych właścicieli Szczawnicy.

więcej »

Pawilon PPN-u prezentuje walory przyrodnicze, historyczne, krajobrazowe i kulturowe przepięknego Pienińskiego Parku Narodowego. Można tu w ciekawy sposób zapoznać się nie tylko z bliskim otoczeniem czyli Pieninami, ale też florą i fauną regionu tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, limanowskiego.

więcej »

Zabytki

Dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1798.

więcej »

Dawniej łemkowska cerkiew a obecnie Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej.

więcej »

Dworek Gościnny czyli „Pieniński Salon", którego budowa rozpoczęła się w 1875 roku, powstał jako centrum kulturalne Szczawnicy. Mieściła się w nim, między innymi, okazała sala balowa z galeriami dla widzów i muzyków oraz sala widowiskowa ze sceną, a także traktiernia, cukiernia i sala fortepianowa oraz atelier Awita Szuberta.

więcej »

Kaplica zdrojowa Matki Bożej Królowej Nieba to neogotycka kaplica usytuowana powyżej Placu Dietla, na skraju Parku Górnego, tuż nad „Domem nad Zdrojami".

więcej »

XV-wieczny Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościółek słynie z unikatowej polichromii patronowej z ok.1500 roku.

więcej »

Ruiny zamku w Czorsztynie. XIV-wieczna warownia w stylu gotyckim usytuowana nad Jeziorem Czorszyńskim. Do zwiedzania udostępnione są odrestaurowane części zamku ze stałą ekspozycją.

więcej »

Zamek w Niedzicy - XIV-wieczna średniowieczna warownia nad Jeziorem Czorsztyńskim. Legendarne miejsce spotkań z Białą Damą oraz tajemnicy skarbu Inków.

więcej »

Przyroda - szlaki turystyczne

Droga Pienińska jest jednym z najpiękniejszych i zarazem chyba najpopularniejszych traktów spacerowych oraz rowerowych w Pieninach. Liczy 9 km długości i prowadzi wschodnim brzegiem Dunajca ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru.

więcej »

Widokowy szczyt Palenicy to popularne miejsce zarówno zimą, jak i latem.

więcej »

Rezerwat przyrody Biała Woda utworzony w paśmie Pienin, aby chronic pozostałości po łemkowskiej wsi, a także niezwykłe formacje skalne, florę i faunę oraz elementy przyrody nieożywionej, takie jak kaskady potoku z licznymi głazami. To doskonałe miejsce do spacerów, jak i przejażdżek rowerowych.

więcej »

Sokolica (Sokola Perć) [747 m] - jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych szczytów w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Nazwa szczytu nawiązuje do czasów, gdy gniazdowały w niej sokoły.

więcej »

Odwiedzić Szczawnicę i nie przeżyć spływu przełomem Dunajca z Flisakami, to jak polecieć do Nowego Jorku i nie zobaczyć Statuy Wolności. Zbrodnia!

więcej »

W odległości zaledwie 6 kilometrów od Szczawnicy, w malowniczych Jaworkach, znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Dla grup oraz dla indywidualnych klientów organizowane są: rajdy, przejażdżki konne i spacery, a zimą - kuligi z pochodniami.

więcej »

Trzy Korony to, obok Sokolicy, najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Z usytuowanej na szczycie platformy roztacza się stąd niezwykła panorama na dolinę Dunajca. Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

więcej »

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część osiąga długość 0,8 km z fantastycznymi turniami i stromymi, dochodzącymi do 120 m wysokości, skalnymi ścianami.

więcej »

Wdżar [767 m] - góra niezwykła z wielu względów. Po pierwsze, przez jednych geografów zaliczana do Pienin, a przez innych jednak do Gorców.

więcej »

Wysoka (Wysokie Skałki) [1049,9 m] - najwyższy szczyt Pienin.

więcej »

Sport i rekreacja

Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności wypożyczając kajak pokonując tor slalomowy bądź spływając wzdłuż Przełomu Dunajca kajakiem lub pontonem.

Zimowa malownicza przygoda. Przejażdżka saniami konnymi przez rezerwat Biała Woda. Jeśli są to godziny wieczorne kulig rozświetlają pochodnie.

Off Road - na pokładzie specjalnie przygotowanego samochodu terenowego i pod okiem instruktora można pokonywać górskie leśne szlaki i dokonać niecodziennej eksploracji Pienin.

Paint Ball jako idealna rozrywka zespołowa na świeżym powietrzu wśród górskich stoków i lasów;

Parki linowe w Krościenku stanowią dodatkową atrakcję dla rodzin z dziećmi, oferując trasy o różnym stopniu trudności, jak również szereg innych atrakcji

Szczawnica to prawdziwy raj dla miłośników górskich wycieczek i bliskiego kontaktu z naturą. Tutaj zaczynają się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, prowadzące na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody, takich jak Wąwóz Homole, Wysokie Skałki czy do rezerwatu Białej Wody

Zimą Szczawnica staje się doskonałym miejscem do uprawiania zarówno narciarstwa zjazdowego, jak i biegowego oraz snowboardu. Dla miłośników białego szaleństwa dostępne są wyciągi narciarskie na Palenicy z trasami o różnym stopniu trudności- rodzinną i FIS oraz trasa w Jaworkach – Arena Narciarska Bukowinki.

Dunajec to doskonała rzeka dla wędkarzy. Duże, piękne ryby, dzika przyroda oraz zapierające dech w piersiach widoki czekają na tych, którzy przyjadą powędkować w te okolice. Na wędkarzy czeka m.in pstrąg potokowy, lipień i głowacica. Odcinek Specjalny OS Dunajec (od ujścia potoku Krośniczanka do ujścia potoku Ochotnica) jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wędkarstwa muchowego w Europie.

rajdy, przejażdżki konne lub wozem taborowym, a zimą kuligi z pochodniami w Stadninie Koni RAJD

Słowacja

Bardejów - perełka wpisana na listę UNESCO.

więcej »

Baseny siarkowe we Vrbovie to znane i cenione kąpielisko z prawdziwą wodą geotermalną, która dzięki zawartości ważnych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych uważana jest za jedną z najlepszych wód mineralnych w Europie Środkowej.

więcej »

Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach, a jego historia sięga XIV wieku.

więcej »

Dobszyńska Jaskinia Lodowa należy do jednej z najcenniejszych jaskiń lodowych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ze względu na swą wyjątkowość i unikalne warunki w 2000 roku zostala wpisana na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

więcej »

Jaskinia Bielańska jest jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji. Znajduje się w Tatrach Bielskich, na stoku Kobylego Wierchu.

więcej »

Ścieżka w koronach drzew - znajdująca się na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, w samym sercu lasu, trasa o długości 1234 m [603 m ścieżka i 631 m ścieżka na wieży] to niewątpliwie wyjątkowa atrakcja w Tatrach Słowackich.

więcej »

Stara Lubowla jest miastem o interesującej historii i urzekającym pięknie przyrody. Tereny oferują spore możliwości rekreacji, turystyki i pobytów leczniczych.

więcej »

Unikalna zimowa atrakcja – Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku, koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m.

więcej »

Szczyrbskie Pleso - miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na południowym brzegu jeziora. Jezioro Szczyrbskie jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym jeziorem tatrzańskim oraz drugim co do wielkości jeziorem po słowackiej stronie Tatr.

więcej »

Narodowy Park „Słowacki Raj" znajduje się we wschodniej części Słowacji. W roku 1964 został uznany za teren chroniony, a w 1988 r. decyzją władz Słowackiej Republiki przemianowany na park narodowy.

więcej »

Dla ciała i ducha

SPA Suite oferuje szeroki wachlarz zabiegów relaksujących, upiększających na twarz i ciało. Propozycją na relaks jest strefa Wellness z krytym basenem z przeciwprądem, jacuzzi, sauną, turecką łaźnią oraz prysznicami zapachowymi, gdzie kolor światła będzie się zmieniał w zależności od zapachu.

www.mparkhotel.pl

Macie ochotę potańczyć i zrelaksować się w góralskim klimacie? Zajrzyjcie do Piwnicy Zbójnickiej na Placu Dietla.

Kapela góralska gra sezonowo.

Grill lub tradycyjna uczta biesiadna to idealna propozycja na oryginalne rodzinne spotkanie. Pieczenie prosiaka czy barana może umilać przygrywająca na boku kapela góralska.

stadninarajd.pl

Koncerty, spektakle, kino czy animacje dla dzieci – rozrywka w pięknych i stylowych wnętrzach dla całej rodziny. Umili czas podczas wypoczynku w szczawnickim kurorcie.

www.dworekgoscinny.pl

Na przybywających do pienińskiego kurortu czekają Sanatoria Uzdrowiskowe. Wykonywane są w nich 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji (wyjątkowo skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej.

więcej »

Park Górny 7, 34-460 Szczawnica

+48 519 067 680

+48 18 540 04 44

biuro@dworekgoscinny.pl

© 2014 Thermaleo Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

Obiekt należy do grupy Pieniny SPA Resort

Używamy plików cookies

W tej witrynie stosujemy pliki cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, analiz, statystyk, reklamy. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies i podobnych technologii. Więcej w „Informacja o plikach cookies” w Polityce Prywatności. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Czytaj więcej…

Zrozumiałem